Kelionė „Tremties ir laisvės kovų takais“
   

 Gražų ir saulėtą rugsėjo 28-osios rytą mes – Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“  nariai, vadovai  Rita ir Vytautas Černiauskai bei buvęs tremtinys Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Merkinės skyriaus pirmininkas Algimantas Vasiliauskas – išsiruošėme į pažintinę kelionę po Aukštaitijos kraštą. Mes aplankėme Kauno IX forto muziejų, Šiluvos miestelį (Raseinių raj.) ir Mėnaičių kaime  (Radviliškio raj.) esantį bunkerį. Tai mums paliko neišdildomą įspūdį.           

Pirmiausia apsilankėme Kauno IX forto muziejuje, kur  mus pasitiko puiki ekskursijos vadovė. Ji mus lydėjo visą viešnagės laiką ir supažindino su Kauno IX forto istorija bei II pasaulinio karo metų ir pokario laikotarpio situacija Lietuvoje. Sužinojome, kad  IX fortas buvo pastatytas prieš I pasaulinį karą gynybiniais tikslais. Kadangi karo metais fortas beveik nenukentėjo, pokario laikotarpiu jame įsikūrė miesto kalėjimas, o dar vėliau – NKVD kalėjimas. IX fortas buvo tapęs ir mirties stovykla nacių okupacijos metais bei žemės ūkio produkcijos sandėliu sovietmečiu. Nuo 1958 metų jo teritorijoje buvo atidarytas Kauno IX forto muziejus, kuriame veikia įvairios tematikos ekspozicijos. Savo akimis galėjome pamatyti Kauno tvirtovės bei I pasaulinio karo istorijos ekspozicijas,  sudalyvauti edukacinėje pamokėlėje apie tremtį ir sovietmetį Lietuvoje bei pasisemti žinių, kurios pravers ateityje.

Po apsilankymo Kauno IX forto muziejuje vykome į Šiluvos miestelį, kur 1608 metais apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Keliaudami į šį miestelį, negalėjome nesustoti ir iš arčiau nepasižiūrėti į patį ilgiausią bei aukščiausią Lietuvos tiltą, kuriuo važinėja traukiniai. Šis tiltas  pastatytas Raseinių rajone, prie Lyduvėnų. Apžiūrėję tiltą ir,  žinoma, prie jo įsiamžinę, tęsėme kelionę. Atvykę į Šiluvos miestelį – netekome žado! Mus nustebino Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo koplyčios grožis bei didingumas. Įėjus į koplyčios vidų, pasijutome dar keisčiau.  Koplyčios viduje ant apsireiškimo akmens yra pastatytas altorius. Virš jo – Švč. Mergelės Marijos statula, kuri žvelgė tiesiai į mus. Turėjome galimybę tyliai išsakyti savo mintis ir prisiliesti prie apsireiškimo akmens, kuris, pasak žmonių, neša laimę.

Na, o paskutinis mūsų kelionės tikslas buvo aplankyti  Mėnaičių kaime,  buvusioje S. Mikniaus sodyboje, neseniai atstatytą Lietuvos partizanų vadų bunkerį, kuriame įvyko Lietuvos partizanų apygardų atstovų suvažiavimas.  Ten buvo priimta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija,  Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio statutas. Atvykus į sodybą, mus pasitiko S. Mikniaus dukra.  Ji aprodė mums klėtį, kurioje yra įkurtas bunkeris, papasakojo visą jo istoriją. Tai, ką pasakojo sodybos šeimininkė, buvo neįtikėtina, tačiau realu, nes ji pati buvo tų įvykių dalyvė.

Džiaugiamės, kad turėjome galimybę išvykti į šią pažintinę kelionę po Aukštaitijos kraštą ir aplankyti vietas, kurios yra be galo svarbios Lietuvos valstybės istorijoje. Mes turėjome progą prisiliesti prie savo šalies praeities, pasisemti naujų žinių. Juk kiekvienas lietuvis turi išmanyti savo tėvynės istoriją. Taip pat norime padėkoti buvusiam tremtiniui  A. Vasiliauskui, kurio dėka jau antrą kartą išvykstame į kelionę tremtinių ir partizanų takais. Dėkojame, žinoma,  ir vadovams – R. ir V. Černiauskams, kurie mus lydėjo.

 Merkinės jaunimo etnokultūros klubo ,,Kukumbalis“  narė Lina Krušniauskaitė

 Vytauto Černiausko nuotraukos