„An marelių kraštelio“  dainuoja „Kukumbalis“
   

 

2006 m. vasario 4 d. Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro „Šalcinio“ svetainėje įvyko Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ kompaktinės plokštelės „An marelių kraštelio“ pristatymas. Šis kūrinys – tai 2005 m. vykdyto klubo projekto „Modernus jaunimas senoviniame kaime (šiuolaikinis požiūris į tradicinį folklorą)” galutinis rezultatas. Senosioms dzūkiškoms dainoms, kurias klubo nariai jau dainuoja 5-eri metai suteiktas naujas kvėpavimas. Šalia autentiškai atliekamų dainų, įamžintų pirmojoje kompaktinėje plokštelėje „Merkinės dainos ir šokiai” (2002 m.), atsirado ir aranžuotų gitara, savitai dainuojamų kūrinių, kurie ir skamba antrojoje.

Renginys sulaukė didelio susidomėjimo ir salė, kurioje vyko pristatymas, buvo pilnutėlė. Susirinko ne tik draugai, buvę ansambliečiai, besidomintys etnokultūra žmonės, bet ir garbūs svečiai – Seimo narys Gediminas Jakavonis, Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra, Lietuvos istorijos instituto mokslinė darbuotoja doktorantė Aušra Zabielienė, Varėnos r. savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos reikalų koordinatorė Oksana Čapovskaja, Dzūkijos nacionalinio parko mokslinis darbuotojas dr. Mindaugas Lapelė, Marcinkonių folkloro studijos „Ėglynaicis“ vadovė Vita Norkūnienė, mūsų gimnazijos direktorės pavaduotoja Rasa Bingelienė, labai nudžiugino ir Varėnos „Ryto“ vidurinės mokyklos mokytoja Stasė Grambienė ir kt.

Popietė prasidėjo Merkinės lankytojų centro vadovo Algimanto Černiausko kalba. Tada žiūrovai galėjo pasidžiaugti klubo parengtomis įspūdingomis skaidrėmis. Jose užfiksuotos „Kukumbalio“ veiklos akimirkos bei Balio Buračo senovinės fotografijos, skambant naujajam įrašui, leido pajusti tą nuostabią dvasią, kuria spinduliuoja mūsų tautos kultūra. Po tokios įžangos žodį tarė Klubo vadovė Rita Černiauskienė, akcentuodama, kad jaunimui rūpi protėvių palikimas ir noras jį išsaugoti ateičiai. Ir štai – scenoje „Kukumbalis“. Pasipuošę XV a. rūbais ir pagal autentiškus archeologinius pavyzdžius sukurtais papuošalais gausus dainorėlių būrys užtraukė pirmąją dainą „An marelių kraštelio“. Ir nors bemaž visi jaudinosi,  pakylėta nuotaika puikiai atsispindėjo tiek dainos žodžiuose, tiek ir atlikėjų veiduose.

Trumpai apie klubo veiklos prasmę Lietuvos šviesoje pakalbėjo doktorantė Aušra Zabielienė, šiuo metu dalyvaujanti respublikiniame projekte, skirtame tyrinėti šiuolaikinius jaunimo folkloro ansamblius, ir rašanti disertaciją, kurios pagrindą, beje, sudarys „Kukumbalio“ veikla. Ponia A. Zabielienė pripažino, jog klubo vaikai gali džiaugtis prasmingai leidžią laisvalaikį ir garantuotai turį sugriauti tyrinėjimų duomenis, jog tik 20 procentų jaunimo domisi senąja lietuvių daina. Klubą remiantis Seimo narys G. Jakavonis pasidžiaugė teigdamas esą, kol gyvuoja tokie, kaip „Kukumbalis“, tol Lietuvoje bus kam giedoti „Lietuviais esame mes gimę“. Direktorės pavaduotoja R. Bingelienė patvirtino, jog klubas niekaip negalėtų gyvuoti be gimnazijos, kurios moksleiviai ir jiems vadovaujantys mokytojai ir sudaro pagrindą. Visi kalbėjusieji svečiai džiaugėsi švente, klubo pasiekimu ir neblėstančiu entuziazmu.

Šventė buvo rami ir jauki, kalbas keitė dainos – autentiškos ir aranžuotos gitara, Merkinėje užrašytos ir iš kitų šaltinių paimtos. Ypatingo žiūrovų dėmesio ir sutelkimo susilaukė „Kukumbalio“ atradimas – Brolių Juškų uždaryta veliuoniškių vestuvinė daina „Ei, gėriau gėriau“ – klubo vadovų po vieną ir duetu atliekamos vaikino ir merginos partijos buvo papildytos ansamblio jėga, kuri klausančiuosius pakerėjo dramatiška besituokiančiųjų situacija.

Koncerto pabaigoje buvo atidaryta ir Klubo seniūno Vytauto Černiausko grafikos darbų paroda „Kukumbalio pasakos“. Anot parodos autoriaus, „Tai, kas regima yra pernelyg paprasta ir aišku. Žymiai įdomiau tai, ką tos regimybės teikia. Ką jos palieka širdyje, kaip susigeria į vaizduotę. Neatsitiktinai gimė ir ši paroda. Tarsi žvilgsnis į mus supantį mitologijos pasaulį, tarsi prisilietimas prie krašto, kuriame tiek daug magijos, istorijų, bei grožio. Kadangi paroda parengta specialiai „Kukumbalio“ kompaktinės plokštelės „An marelių kraštelio“ pristatymui, joje yra daug sąsajų su skambančiomis dainomis bei pojūčiais, kurie neabejotinai atsiranda po kiekvieno prisilietimo prie senovės ir dabarties pasakų“.

 

Džiugu, jog klubo jaunimas noriai gilinasi į savo tautos praeitį bei kultūrą,  mąstydamas  apie savo ateitį ir vietą Europoje,  suvokdamas  save Europos piliečiu, siekiančiu išlaikyti lietuviškąjį identitetą. Penktus metus gyvuojantis klubas, sukaupęs nemažą  folklorinės ir etnografinės Merkinės apylinkių medžiagos, nuolat besidomintis publikacijomis apie dzūkiškąjį etnosą, visa tai panaudodamas savo koncertinėje ir švenčių rengimo praktikoje, jau užsigarantavo deramą vietą miestelio bendruomenėje, Varėnos rajone bei Alytaus apskrityje. Būdamas etnokultūrinė organizacija pagrįstai reprezentuoja dzūkiškąjį autentiškumą Lietuvos ir pasaulio mastu (nuo 2001 m. klubo organizuojamoje Rasų – Joninių šventėje Merkinės apyl. dalyvauja kitos panašaus pobūdžio organizacijos, jaunieji etnografai ir kraštotyrininkai iš visos Lietuvos, o 2003 m. šventė yra užfiksuota anglų režisieriaus Robert’o Golden’o DVD formato filme „Savouring Europe”).

Pasiektas rimtas rezultatas turėtų būti prieinamas visiems, net neturintiems tiesioginio kontakto su dzūkiškuoju kultūriniu paveldu. Entuziazmo nestokojantys klubo nariai siekia priartinti praeities folklorą bei senolių palikimą prie kintančio ir modernaus šiuolaikinio XXI amžiaus, užmegzti glaudesnius ryšius su kitais Lietuvos etniniais regionais ir juose gyvuojančiomis panašaus pobūdžio organizacijomis. Klubo vadovai įsitikinę, jog Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos gimnazistai palaiko „Kukumbalio“ gyvybę ir leidžia jam tykiai šelmiškai čiurlenti kaip tam tyram Merkio upės link vigiuojančiam šaltiniui. 

Klubo vadovė Rita Černiauskienė

Foto Broliai Černiauskai