Dzūkijos nacionalinio parko Jaunojo etnografo mokyklos žiemos sesijos advento vakaronė
   

           

        2005 m. birželio – gruodžio mėn. vyko Dzūkijos nacionalinio parko (toliau DNP) Jaunojo etnografo mokyklos (toliau JEM) vasaros, rudens ir žiemos sesijos. Mokyklos pagrindą sudaro Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis” (toliau tik „Kukumbalis”) (vadovė R. Černiauskienė) nariai – 12-16 metų moksleiviai, lankantys Merkinės V. Krėvės gimnaziją. Iš viso 15 asmenų.

Birželio 24 d vasaros sesija buvo skirta Rasų – Joninių šventė, kurią prie Jonionių akmenų organizavo „Kukumbalis”. Minimalioms šventės išlaidoms buvo skirti pingai iš „Kukumbalio” fondo ir asmeninių dalyvių lėšų. Šioje šventėje dalyvavo tik Merkinės moksleiviai.

Lapkričio 3-4 d. vyko rudens sesija, kurią bendromis jėgomis organizavo Varėnos švietimo centras ir dzūkijos nacionalinis parkas. Finansavimas gautas iš Lietuvos respublikos Kultūros ministerijos. Marcinkonių „Svečių namuose” Lietuvos istorijos instituto dr. Ž. Šaknio, DNP darbuotojų H. Gudavičiaus ir A. Černiausko bei „Kukumbalio” klubo vadovės R. Černiauskienės paskaitų klausėsi 30 moskleivių ir 4 mokytojai iš Merkinės V. Krėvės gimnazijos, Marcinkonių pagrindinės mokyklos, Alytaus Ryliškių pagrindinės mokyklos, Druskininkų sav. Vieciūnų pagrindinės mokyklos. Sesijos metu dalyviams vakaronę organizavo „Kukumbalio” klubas.

Visą lapkričio mėnesį JEM dalyviai rinko etnografinę, folklorinę medžiagą Merkinėje. Dalis jau publikuojama DNP laikraštyje „Šalcinis”, pati rudens sesijos mokykla aprašyta Merkinės V. Krėvės gimnazijos laikraštyje „Šulinys”.

Gruodžio 12 d. žiemos sesija buvo skirta Advento vakaronei DNP Merkinės lankytojų centre. Finansavimas gautas iš Alytaus apskirties Kultūros ir sporto skyriaus (200 Lt.). Pagrindiniai dalyviai - Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis”  ir Merkinės V. Krėvės gimnazijos V. Sladkevičiaus ateitininkų organizavijos kuopos nariai – 12-16 metų moksleiviai, lankantys Merkinės V. Krėvės gimnaziją. 20 moksleivių ir 3 mokytojai ir miestelio bendruomenės nariai.

Į vakaronę tradiciškai klubo nariai iš anksto išdalija kvietimus savo tėveliams. Advento vakaronės metu „Kukumbalis” pristatė paruoštą tradicinę advento – Kalėdinę programą žvakių šviesoje: mini misterinį vaidinimą - žaidimą. Buvo sakomi adventiniai ir kalėdiniai papročiai, kuriuos pavyko užfiksuoti pačiame miestelyje, sakomi ir bandomi burtai bei prietarai, dainuojamos advento ir Kalėdinės liaudies dainos, būdingos tik Merkinės apylinkėms, kaip antai „Aš atsikėliau anksti rytelį”, „Sodzino brolis obelėlį”,  „Atlėlė elnias devyniaragis”, „Lakiojo dagilėlis” ir kt. Žaisti ir ateitininkų kuopos nariai mokyti adventiniai dzūkiški žaidimai: „Kotūris”, „Jaščeras”, „Voverėlė darželin injunko”, „Sidabriniai varteliai”, „Ievaro ciltas” ir kt.

Vakaronė baigėsi suneštine vakariene – vaišintasi tradiciškai kūčiukais, riešutais, vaisiais, kitomis suneštinėmis vaišėmis, tinkančiomis adventui. Bandyta nusakyti esamų vaišių simboliką. Tokia buvo užduotis etnografų mokyklos dalyviams – pasidomėti advento, Kūčių stalo patiekalų simbolika. Vaišindamiesi JEM dalyviai turėjo užminti vienas kitam kuo išradingesnių mįslių. Įminusieji buvo apdalinti prizais – „Kukumbalio” seniūno V. Černiausko gamintais burtais-linkėjimais. Prie vaišių stalo netilo dainos, tęsėsi žaidimai ir burtai.

Vakaronė visiems paliko neišdildomą įspūdį, ypač patiko vaikų tėveliams, kaip ir, be abejo, patiems JEM dalyviams. Išsiskirstė visi su viltimi, jog Etnografų mokyklos idėja nežlugs, o susilauks tęstinumo. 

Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro vedėjas Algimantas Černiauskas,

Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis” vadovė Rita Černiauskienė,

2005 m. gruodis 12 d., Merkinė