Prasmingesnis laiko švaistymas
   

 

    Kartais žodžio kirtis iš esmės keičia žodžio reikšmę. Tūlas skaitytojas, pripratęs prie baliaus dainų, išgirdęs „Kukumbalis”, ko gero kirtį nukeltų į galą ir gautų velnių, kaukų balių, nes „kukas” sietinas ne tik su velniais bet ir kaukais – nešančiais turtus namams. Tačiau Kukumbalis ne ką nusileidžia Šventaragio, Pajautos, Raigardo slėnių ar Tauro kalno vardams. Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo palaikai kartu su puikiausiu žirgu buvo iškilmingai sudeginti Kukovaičio miške, netoli Maišiagalos pilies.  Vienas Alytaus rajono  XIII – XIV a. piliakalnis  yra Kaukais vadinamame kaime. Merkinėje esantis Kukumbalis irgi kilęs iš senosios mitologijos, kurioje žodžiai su „kauk, kuk” žymi ypatingus miškus, pelkes, šventas vietas, kur gyvena protėvių vėlės. Natūralu, kad 2001 metais susikūręs Merkinės jaunimo etnokultūros klubas pasivadino „Kukumbaliu”.

    Klubas ne tik koncertavo Merkinėje, Varėnoje, Alytuje, Rietave, Lietuvos Seimo rūmuose, bet ir  išleido dvi kompaktines plokšteles. Parėmus Dzūkijos nacionaliniam parkui 2002 m. klubas visuomenei pristatė  kompaktinę plokštelę „Merkinės dainos ir šokiai”, kurioje skamba Merkinės apylinkių dainos ir melodijos, o 2006  metais –„An marelių kraštelio”. Pastarąjį projektą:  „Modernus jaunimas senoviniame kaime (šiuolaikinis požiūris į tradicinį folklorą)” rėmė Dzūkijos nacionalinis parkas ir Varėnos r. savivaldybė.

     Klubas dalyvavo organizuojant Jaunojo etnografo mokyklos darbą. 2004 metais aštuoniems Merkinės moksleiviams Vilniuje, Lietuvos istorijos institute, buvo iškilmingai įteikti „Jaunojo etnografo mokyklos” diplomai. Klubas puoselėja ne tik senasias krašto dainas, bet ir  tradicijas, papročius. Kasmet Merkinės lankytojų centre gruodžio mėn. organizuojama „Kūčių stalo repeticiją”, o birželio mėn. prie mistinių Jonionių akmenų įspūdingai švenčiamos „Rasos”.

Etnomuzikologė Zita Kelmickaitė bendrauja su „Kukumbalio“ jaunimu kurdama reportažą laidai „Gyvenimo ratu“.  

    2007 m. klubas įgyvendino projektą “Dzūkijos lopšinės glėbyje”, kurį finansavo Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Varėnos r. savivaldybė, parėmė Dzūkijos nacionalinis parkas. Projekto rezultatas – etnologinė monografija “Merkinės lopšinės ir žaidinimai”. Kaip tik šia proga Merkinėje lankėsi LTV laidos “Gyvenimo ratu” kūrybinė grupė. Buvo filmuojami garsieji Merkinės apylinkių keramikai: Elvyros Petraitienės šeima Maksimonių kaime ir Petras Pretkelis – Zakavolių, o Merkinės lankytojų centre buvo susuktas reportažas apie „Kukumbalio” veiklą. Jaunieji klubo nariai laisvai ir sąmojingai  atsakinėjo į rimtus doc. Z. Kelmickaitės klausimus apie darbą ekspedicijos metu, kai jaunieji tyrėjai rinko tautosaką būsimai knygai.

    Gediminas Čaplikas sakė, kad klube jam patinka todėl, kad čia jis galįs dainuoti, šokti paprastai, taip kaip moka, nors kiti vaikai patikino, jog kartais reikia ir labiau pasistengti, ypač prieš koncertus. O Vita Pačkauskaitė tvirtino, kad „Kukumbalyje“ ji išmokusi dzūkuoti, nes vadovė negailestingai verčianti visas dainas dainuoti dzūkiškai. Filmavimo metu Skirmantas Stravinskas, atsakydamas į Z. Kelmickaitės klausimą, kodėl jaunimas lanko „Kukumbalį“, mestelėjo visus sužavėjusį ir prajuokinusį atsakymą: „Prasmingesnis laisvalaikio švaistymas“. Anot režisieriaus Juozo Javaičio, toks galėtų būti naujos televizijos laidos pavadinimas. Monografijos „Merkinės lopšinės ir žaidinimai” pristatymas Merkinės lankytojų centro „Šalcinio svetainėje” įvyks lapkričio 30 d. 15 v. Maloniai kviečiame.

Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro vedėjas Algimantas Černiauskas

Autoriaus foto

Merkio kraštas 200711 16 Nr. 58