Dzūkijos lopšinės glėbyje II
   

 

Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro „Šalcinio“ svetainėje“ lapkričio 30 d. įvyko knygos „Merkinės lopšinės ir žaidinimai“, kurią išleido etnokultūros klubas „Kukumbalis“, sutiktuvės. Į šventę gausiai susirinko Merkinės, nacionalinio parko žmonės, atvažiavo grupė Širvintų rajono švietimo centro žmonių, pasiskelbusių „Kukumbalio“ fanais, būrelis jaunuomenės iš Alytaus r. Eičiūnų jaunimo ir vaikų užimtumo centro.    

Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojas dr. Eugenijus Drobelis, sakė apie „Kukum“ balą, galįs kalbėti labai daug, nes geriausiai pažįsta tą paslaptingą skardžiabalsį pelkės pasaulį. Pasidžiaugė, kad  Merkinėje yra toks šaunus jaunimas, kad „Kukumbalis“ atsinaujina, šviečia naujais veidais.

dr. Eugenijus Drobelis pasidžiaugė, kad  Merkinėje yra toks šaunus jaunimas

Gamtininkas, žurnalistas H. Gudavičius teigė, kad viskas priklauso nuo žmogaus. Štai apsigyveno šilinių dzūkų krašte suvalkietė  Joana Serenčikienė ir subūrė garsųjį Marcinkonių ansamblį, o Merkinėje, nuo Balio Buračo krašto atsiradus aukštaitei Ritai Černiauskienei įsikūrė „Kukumbalis“. H. Gudavičius pažymėjo, kad visa tautosaka yra natūrali, kaip ir pats gyvenimas kupinas grožio, kuriame dera saikingas nešvankumas ir  juokas, kaip ir pristatomoje knygelėje.

Varėnos kultūros centro etnografė Lina Būdienė pasidžiaugė, kad šis leidinys pasirodė pačiu laiku, nes ji dabar ruošianti Marcelės Paulauskienės (Žiūrų ansamblio vadovės) dainų knygą, o dabar akivaizdžiai pamačiusi, kad būsimai knygai trūksta lopšinių ir ji būtinai nuskubės pas M. Paulauskienę paklausinėti apie vaikų žaidinimus ir lopšines. 

V. Krėvės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Vaisietienė pasidžiaugė, kad gimnazijos mokytojai Rita ir Vytautas Černiauskai („Kukumbalio“ vadovai) yra aktyvūs ir iniciatyvūs ne tik mokykloje, bet ir rūpinasi vaikų užimtumu po pamokų.

Gamtininkas dr. Mindaugas Lapelė brėždamas liniją nuo Jono Basanavičiaus darbų per Aleksandro Karlovičiaus (lenkų dvarininko gyvenusio netoli Subartonių) liudijimą apie tautinį lietuvių atgimimą iki nūdienos Merkinėje teigė, kad tikrieji valdovų rūmai statomi ne Vilniuje, o tokiu štai darbu po mažą plytą mūrijant į mūsų valstybės pamatus. Pasikvietęs jaunąjį kukumbalietį Vytautą Čapliką pasupo jį ant savo kojos  klausdamas, kas tai: kykojimas ar žaidinimas. Pasirodo, jodinimas.

Iš MIndaugo ir Jadvygos Lapelių „Kukumbalio“ gavo netikėtą dovana - šluotą!

Seimo narys Gediminas Jakavonis, atskubėjęs iš Eišiškių, kur dalyvavo Stanislovo Rapolionio lietuviškos gimnazijos šventėje,  pasidžiaugė, kad tas kraštas per pastaruosius penkiolika metų įgavo daugiau lietuviškumo ir pasveikino Merkinės jaunimą su prasmingu darbu saugojant dzūkiškąjį etnosą. 

Vita Pačkauskaitė „verda grucukę“ Kotrynai

Retas Lietuvos miestelis gali pasigirti tokia leidinių gausa, kai knygos viršelyje įvardijamas vietovės pavadinimas. Merkiniškiai pagrįstai gali didžiuotis, kad tai jau penktoji knyga su Merkinės vardu. Tačiau ši nedidelio tiražo – 400 vnt. (kas savotiškai  didina vertę) knyga reikšminga Lietuvos mastu. Neatsitiktinai Lietuvos istorijos instituto etnologas dr. Žilvytis Šaknys šią 142 psl. knygelę įvardijo kaip etnologinę monografiją, ypač pabrėždamas tą svarbą, kad tautosaką rinko ir analizavo vaikai. Knygos pagrindą sudaro Simonos Valeišaitės darbas, kuris 2006. m. Respublikiniame jaunųjų filologų konkurse laimėjo pirmąją vietą.  Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto profesorius Leonardas Sauka Vilniuje paėmęs į rankas šią knygelę džiūgaudamas rodė docentei Bronei Stundžienei  sakydamas: „Štai, žiūrėkit – lopšinės gyvos, o Jūs sakėt, kad senoji tautosaka miręs reikalas Lietuvoje“. Pasirodo, kituose Lietuvos regionuose sunkiai sekasi mažuosius kūrinėlius užrašyti, o Dzūkijoje tai dar dainuojama gyvai. Nuostabą kelia, kad dainingame Dzūkijos krašte tautosakininkai, dėl gausybės įvairiažanrių suaugusiųjų repertuaro dainų palyginus mažai yra užrašę lopšinių, žaidinimų ir kykojimų. O juk kai kuriuos žodžius ir jų prasmes spėjome pamiršti. „Kukumbalio“ jaunimo dėka, gausaus būrelio Merkinės  pateikėjų (tarp kurių ir vienas vyras) visa tai bus žinoma ne tik tyrėjams, bet ir turės praktinę naudą jaunoms mamoms bei tėveliams, kurie galės pasimokyti iš knygelės šiltų dainelių, juokinimų savo vaikučiams.

 

Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro vedėjas Algimantas Černiauskas

Autoriaus foto

 Merkio kraštas 2007 12 04 Nr. 94