MERKINĖS „KUKUMBALIS“ TIESIA TILTUS 
   

 

2006 m. birželio 28 d. – rugsėjo 31 d Merkinės jaunimo etnokultūros klubas „Kukumbalis“ sėkmingai vykdė ir įgyvendino Varėnos r. savivaldybės jaunimo tarybos sprendimu finansuotą projektą „Tiesiant tiltą į trečiąjį krantą“.

Rietavas. Drauge

Seniai nuskambėjo vasaros aidai, nusinešdami su savimi ir šiltos klubo vasaros prisiminimus iš birželio 28 – liepos 2 d. tarptautinio projekto – stovyklos (finansuotos Valstybinės Jaunimo reikalų tarybos) Rietave „Tiltas į trečiąjį“ krantą. „Kukumbaliui“ teko laimė artimiau susipažinti su  Rietavo „Aušros” katalikiškos vidurinės mokyklos draugijos „Ąžuoliukas” nariais ir rusų, anglų, prancūzų kalbomis pabendrauti su trečiuoju partneriu iš Baltarusijos Gardino sr. Smurgainių r. Zalesės M. K.Oginskio muziejaus vaidybine – muzikine studija „Altanka”.

Geografinė ir idėjinė projekto organizatorių bei dalyvių jungtis, paremta trijų minėtųjų organizacijų bendraamžių ir bendraminčių noru įprasminti savo iniciatyvas ir laisvalaikį, pasidalinti visokeriopa patirtimi, įgūdžiais bei žiniomis, per trumpą stovyklos laiką sukūrė nuostabiausius dalykus. „Kukumbalis“ pasidalijo savo 5 metų patirtimi – etnokultūros mokyklos organizavimu, pristatydamas Rietavo sav. bendruomenei Dzūkijos folklorines dainas, mokydamas užrašyti žemaitiškas Rietavo krašto dainas, įtraukdamas stovyklos dalyvius į folklorinės programos pristatymą visuomenei.

Žemaičiai labai emocingi pateikėjai

Ugdydami toleranciją skirtingoms etninėms ir tautinėms grupėms, jausdami patriotinę atsakomybę už savo gimtinę, ieškodami saviraiškos ir kūrybinės laisvės, nestokodami jaunatviško entuziazmo, projekto dalyviai rūpinosi gimtojo krašto etnokultūra, istoriniu kultūriniu paveldu, domėjosi Žemaitijos dvarų likimu ir savanoriškai prisidėjo konkrečiais darbais prie Rietavo Oginskių dvaro aplinkos tvarkymo.

Labiausiai projekto dalyviams paliko įspūdį Rietavo miesto didinga praeitis, aplankytas Botanikos sodas Palangoje, Žemaitijos dvarų aplinka (Kretingos Tiškevičių rūmai su žiemos sodu, Plungės Oginskių dvaras, kur dabar įrengtas Žemaičių dailės muziejus). O kiek šilumos ir jaudinančių pažinties akimirkų suteikė vakarojimai prie laužo, kur pynėsi dzūkiškos, žemaitiškos ir baltarusiškos dainos. Kiek netikėtumų patyrė kukumbališkiai, kai puikia prancūzų kalba galėjo sugiedoti Prancūzijos himną su paskutiniu Gediminaičių dinastijos palikuoniu Sorbonos profesoriumi p. Zaviščevu. Ilgai klubo nariai minės svetingus rietaviškius.

Plungėje

Smagu, kad gyvuodamas jau septintus metus neoficialiai ir šeštus, kaip visuomeninė organizacija, „Kukumbalis“ noriai dalijasi savo sukaupta gausia etnokultūrine patirtimi su bendraminčiais, kurie irgi nori pažinti savo tėvų ir senelių palikimą. Klubo jaunimas juos skatina ne tik pažinti, bet ir prisidėti prie išsaugojimo bei tęstinumo. Nuo š. m. rugsėjo mėnesio iki pat gruodžio pabaigos Merkinės etnoklubas sėkmingai dalyvavo ir  VšĮ Eičiūnų kaimo vaikų ir jaunimo užimtumo centro projekte „Mes esam dzūkai“ (finansuotame Alytaus r. savivaldybės pagal „Jaunimas kaimui“ programą). Vykdydami užsibrėžtus tikslus projekto partneriai keitėsi vizitais, aplankydami vieni kitus.

„Kukumbalis“ noriai dalijosi folklorinių švenčių organizavimo praktika, aiškino liaudies dainų, papročių fiksavimo ypatumus ir svarbą. Projekto metu suorganizuotos vakaronės eičiūniškiams, Alovės kaimelio moksleiviams ir merkiniškiams Merkinėje. Nuotaikingas ir netikėtas koncertas įvyko Eičiūnų kaimo bendruomenės koplyčioje, kur „Kukumbaliui“ pritarė Eičiūnų, Pivašiūnų parapijos vaikai, o į bendrą pasirodymą smagiai įsitraukė ir liaudies dainų pateikėjai. Su pastaraisiais projekto dalyviai smagiai užtraukė ir ką tik užrašytą dainą.

Eičiūnuose

Neblogas projekto finansavimas leido dalyviams aplankyti garsiąją Pivašiūnų bažnyčią ir Lietuvos lakštingalos Veronikos Pavilionienės jubiliejinį 60-mečiui skirtą pasidainavimų vakarą Vilniaus mokytojų namuose. Neišdildomus įspūdžius paliko ir baigiamasis projekto vakaras Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centro „Šalcinio“ svetainėje tradicinė „Kukumbalio“ „Kūčių stalo repeticija“.

Vykdyti klubo projektai ir dalyvavimas juose sutelkė rimtam darbui aktyvų jaunimą, sudarė galimybes pabendrauti neoficialioje erdvėje kelias klubo kartas. Skatino geriau pažinti skirtingų etninių grupių etnokultūrines vertybes ir suvokti savo dzūkiškojo identiteto savitumą, lyginant jį su žemaitiškąja, baltarusiškąja, kito dzūkiškojo regiono (Alytaus) patirtimi. Talentingas jaunimas tobulino savo muzikinius įgūdžius, turėjo galimybę įvairiose tradicinėse ir netradicinėse situacijose pajusti savo individualumą ir brandinti kolektyvinio darbo įgūdžius.

 

Advento vakaronės dalyviai Merkinėje

Mūsų vykdyta veikla mokė tolerancijos skirtingoms kultūroms, skatino pasikliauti vienas kitu ir ugdė bendradarbiavimą. Pagaliau pabrėžtina ir pažintinė projektų vertė: aplankyti vertingi M. K. Oginskių kultūros muziejai – Žemaitijos krašto dvarai, susipažinta su dvarų kultūra ir jos svarba Lietuvos istorijoje – pirmojo projekto atveju; nutiestas tiltas tarp Merkinės ir Pivašiūnų bažnyčių, pažintas kultūrinis ir architektūrinis margo Dzūkijos krašto paveldas – antrojo projekto atveju. Visa tai iš tiesų sutelkė jaunimą domėtis savo krašto istorija ir puoselėti jo paveldą. Pagaliau tokie projektai puikiai įprasmino jaunimo laisvalaikį ir per įvairius teigiamus pavyzdžius parodė kultūrinės jaunimo veiklos galimybes bei perspektyvas.

                       Rita Černiauskienė, Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ vadovė

Foto Vytautas Černiauskas ir MIndaugas Černiauskas